Son Dakika Asgari Ücret Açıklaması Geldi

Ramazan Ağar: (Masaya rakam geldi mi?) İşveren veya hükümet tarafından bir rakam söylenmedi. Biz de bir şey söylemedik. Bu hafta komisyonunun mutabakat sağlayacağını düşünüyoruz. Son yıllarda mutabakat sağlanarak karara bağlanıyor. Şu anda bir sonuca varılmadığı için rakam konuşmak doğru olmaz.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Asgari ücretle ilgili toplantılar yapılmaya başlanacak

Nisanur ŞENTÜRK-MehmetCANBULAT/iSTANBUL,(DHA)- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. Burada yaptığı açıklamalarda asgari ücrete ilişkin konuşan Yılmaz, “Seçim beyannamemizde yazdığımız şekilde asgari ücretle konusunda çalışanlar ve emeklilerle ilgili temmuz ayında çeşitli çalışmalar yapacağımızı söylemiştik. Bu kapsamda da adımlarımızı atmaya başladık. Biliyorsunuz asgari ücretle ilgili hazırlıklar, toplantılar yapılmaya başlanacak. Burada üç kesim var. Çalışanlar, işverenler ve kamu kesimi. Bu 3 kesim arasında belli bir usul dairesinde müzakereler yürütülecek. Temenni ediyoruz ki bu 3 kesim belli bir noktada anlaşma, uzlaşma sağlasınlar. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan iktidara geldiği günden bugüne kadar hiçbir zaman çalışan, geniş kesimlerin enflasyon karşısında satın alma güçlerinin erimesine müsaade etmemiştir. Her zaman için bu konularda çalışanların yanında yer almıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Seçimler sonrasında da temel meselemiz halkımızın refahı, huzuru, mutluluğu özellikle de bunu ekonomi anlamında karşılamaktır. Bu yönde de çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Önümüzdeki süreçlerde planlı, programlı bir şekilde seçim beyannamemizde ne yazdıysak her bir politikamızı adım adım hayata geçireceğiz. Önümüzde 5 yıllık bir süre var. Belli bir takvim, belli bir tutarlılık içinde bunları hayata geçireceğiz. Şunun altını çizmek istiyorum. Bizim siyasetimizin özü güvendir. Güvenin temeli de şudur; söylediğinizi yapacaksınız. Yapamayacağınızı da söylemeyeceksiniz. Dolayısıyla bu seçimlerde halkımıza ne söz verdiysek seçim beyannamemizde neyi ortaya koyduysak önümüzdeki süreçte bunları birer birer hayata geçireceğiz” diye konuştu.

“12’NCİ KALKINMA PLANI GÜNDEME GEÇECEK”

Bu kapsamda 12’nci kalkınma planlarının gündeme geçeğini vurgulayan Yılmaz, “Meclisimize sunulacak. Ayrıca önümüzdeki aylarda orta vadeli programımızı güncelleyeceğiz. Yeni orta vadeli programı şekillendireceğiz. Bütün ilgili arkadaşlarımızla kurumlarımızla birlikte ve halkımızla paylaşacağız. 3 yıllık bir yol haritası niteliğinde olan orta vadeli program para politikamızın yanı sıra maliye politikamızı, yapısal reformlarımızı içeren çok önemli bir döküman olarak önümüzdeki günlerde hazırlanacak. Bütçe sürecimizin de ana çerçevesini orta vadeli programda hep birlikte görmüş olacağız. Diğer yandan çeşitli alanlarda eylem planlarıyla birtakım politikalarımızı, sektörel politikalarımızı yine ortaya koyacağız. Konuttan gıdaya, enerjiden ulaşıma, teknolojiye, birçok alanda yeni projelerle ve yeni fikirlerle Türkiye yüzyılını inşa etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ TOPLANTILAR BAŞLAYACAK”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Kabinedeki tüm arkadaşlarımız tam bir uyum, koordinasyon içinde. Sayın cumhurbaşkanımızın güçlü, tecrübeli liderliğiyle yolumuza devam edeceğiz. Bu kapsamda geçen hafta bir kabine toplantımız oldu. Haftaya yine önümüzdeki çarşamba günü bir kabine toplantısı planlanıyor. Hemen ardından Perşembe günü bir ekonomi koordinasyon kurulu toplantısıyla genel çerçevede politikalarımızı ele alacağız. Ve halkımızın taleplerini, beklentilerini karşılamaya bütün gücümüzle gayret edeceğiz. Gece gündüz çalışacağız. Bu çerçevede özellikle enflasyon konusunun çok önemli öncelikli olduğunu belirtmek isterim. Bir taraftan enflasyonu düşürmeye dönük politikaları hayata geçirirken diğer yandan enflasyonun etkilerini, geniş toplumsal kesimlerde en aza düşürmeye dönük politikalarımızı da hayata geçireceğiz. Seçim beyannamemizde yine yazdığımız şekilde asgari ücretle ilgili çalışanlarla, emeklilerle ilgili temmuz ayında çeşitli çalışmalar yapacağımızı söylemiştik. Bu kapsamda da adımlarımızı atmaya başladık. Biliyorsunuz asgari ücretle ilgili hazırlıklar, toplantılar yapılmaya başlanacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz son olarak sözlerine şunları ekledi:

“Burada üç kesim var. Çalışanlar, işverenler ve kamu kesimi. Bu 3 kesim arasında belli bir usul dairesinde müzakereler yürütülecek. Temenni ediyoruz ki bu 3 kesim belli bir noktada anlaşma, uzlaşma sağlasınlar. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan iktidara geldiği günden bugüne kadar hiçbir zaman çalışan, geniş kesimlerin enflasyon karşısında satın alma güçlerinin erimesine müsaade etmemiştir. Her zaman için bu konularda çalışanların yanında yer almıştır. Önümüzdeki süreçlerde aynı yaklaşımı göreceğiz. Bir taraftan da trekabet gücümüz kayıtlı çalışma düzeninin devamı, istihdam artışı gibi hususlar da gündemimizde yer almaya devam edecek.”

ASGARİ Ücret Tespit Komisyonu, temmuz ayından itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için 2’nci kez toplandı.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıya, Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl, işçi kesimini temsilen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Akansel Koç katıldı. Saat 10.00’da başlayan toplantı basına kapalı olarak devam ediyor. (DHA)

Fatih Erbakan: Asgari ücret işvereni de gözetecek şekilde en az 15 bin lira olmalı

İSTANBUL, (DHA)- Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, ara zam görüşmeleri başlayan asgari ücrete ilişkin yaptığı açıklamada, işverene de destek verilerek asgari ücretin en az 15 bin liraya yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Yeniden Refah Partisi lideri ve İstanbul Milletvekili Fatih Erbakan, İstanbul Sultangazi İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen programda yerel basın ve STK temsilcileriyle bir araya geldi. Erbakan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde paylaşımda, yönetimde ve yargıda adaletin tesis edilmesi için mücadele edeceklerini belirterek, “Milli Görüşün temeli, kökeni adalete dayanır. Bizim inancımızın temeli adalete dayalı. Kamuda görevlendirmelerde, atamalarda akrabalık, yandaşlık, hemşerilik, torpil yerine ehliyet, liyakat ve adaletin hâkim olması için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

‘BU İŞLER PARA İŞİ DEĞİL GÖNÜL İŞİDİR’

‘Seçimin galibi Cumhur İttifakı ile açık ve net olarak Yeniden Refah Partisi olmuştur’ diyen Erbakan, şunları söyledi: “Bu sonuç teşkilatlarımızın gayreti, Erbakan Hocamızın yaptığı çalışmaların bereketi ve milletimizin kalbindeki yeri ile elde edilmiş bir sonuçtur. 5 milletvekilimiz de başka partilerin listesinden oyuyla alınmış milletvekili değil ve bu nedenle de Yeniden Refah Partimiz büyük bir başarı göstermiştir. Kendi seçmenimiz, kendi alın terimiz, kendi alın terimiz ile girdiğimiz bir seçimde bu milletvekillerini çıkarmaya hak kazandık. Havası ve parası bol olan, balon gibi şişirilmiş birtakım partilerin bu seçimde almış oldukları sonuç, neredeyse sıfıra yakın oylarının olduğunun ortaya çıkması, bir tabela partisi haline gelmeleri son derece dikkat çekicidir. Yeniden Refah Partisi’nin tüm imkansızlıklara rağmen aldığı sonuç da göz önünde bulundurulduğunda bu işler para işi değil gönül işi olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.”

‘ASGARİ ÜCRET EN AZ 15 BİN LİRA OLMALI’

Erbakan, asgari ücrete yapılacak ara zam oranını belirlemek için başlayan görüşmelere ilişkin, “Asgari ücretin işverene de destek verilecek şekilde 15 bin lira olması gerekir. 54’üncü hükümette Erbakan Hocamızın vermiş olduğu zam maaş zamları hiçbir dönemde verilmemiştir. O dönemde dar gelirlinin yüzü güldü, refah seviyesi arttı. Cebine para giren milyonlarca insan çarşıya pazara koştu. Esnafın da yüzü güldü. Satışlar artınca üreticinin de işi arttı. Bütün bir ekonominin çarkları dönmeye başladı. Büyük bir bolluk ve bereket dönemi yaşandı. Dolayısıyla millete imkân verilirken bundan çekinilmemesi lazım. Açlık sınırının 10 bin liranın üzerinde, yoksulluk sınırının 30 bin lira seviyesinde olduğu bir ülkede asgari ücretin seçimlerden önce 14 bin 750 lira seviyesinde olması gerektiğini ifade etmiştik. Hem büyümeden asgari ücretliye pay verilmesi hem de enflasyona karşı asgari ücretlinin ezdirilmemesi, hem de Avrupa Birliği ülkelerindeki asgari ücretin artış trendine uygun bir zam verilmesi bu 3 kriter göz önüne alındığında 15 bin lira civarında bir asgari ücret olması gerektiğini ifade ediyoruz. Tabii işverenlere de devletin ayrıca destek olması lazım. Vergilerle ilgili düzenlemeler yapılması, üretimde kullanılan enerjiden vergi almayarak, çeşitli teşviklerle, faizsiz uygun ödemeli kredilerle ve hatta geri ödemesiz hibelerle, işvereni de, sanayiciyi de, üreticiyi de devletin desteklemesi ama bir yandan da milyonlarca asgari ücretliyi; çoluğu ile çocuğu ile insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşaması için bu maaşın verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Biz de 8 milyona yakın asgari ücretlimiz adına memnun oluruz” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ara zam için ilk toplantısını yaptı

Oğuzhan SARI- Celal ATALAY/ANKARA, (DHA)- ASGARİ Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zam oranını görüşmek üzere ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücretin belirlenmesi için ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yaptı. Toplantıya bakanlığı temsilen Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl, işçi tarafını temsilen Türk-İş heyeti temsilcisi Türkiye Haber-İş Sendikası Başkanı Veli Solak, işveren tarafını temsilen ise Türkiye İşveren Sendikası Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç katıldı. Toplantı, yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü.

Toplantının ardından açıklama yapan Türk-İş heyeti temsilcisi Veli Solak, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın, MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda yaşanan patlamada şehit olan işçilerin cenaze törenine katıldığı için komisyon toplantısına katılamadığını söyledi. Solak, asgari ücret toplantılarının bayramdan önce bitmesini istediklerini belirterek, “Bizim talebimiz; ‘Türkiye Yüzyılı’na yakışır şekilde bitmesi. Asgari ücretle çalışan kardeşlerimizin maaşlarının günün şartlarına göre, yaşanan ekonomik krize göre, ev kiralarına göre, hayat pahalılığına göre güncellenmesini istiyoruz” dedi.

Solak, toplantıda rakam konuşulup konuşulmadığı yönündeki soruya, “Resmi belgeler istendi. Önümüzdeki günlerde, ilerleyen saatlerde açıklama yapacağız” cevabını verdi. (DHA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.