Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş, Azerbaycan Kadınları 6. Kongresi’ne Katıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye’nin dün Karabağ’da Azerbaycan’ın yanında olduğu gibi bugün de Gazze’de ve Kudüs’te Filistin’in yanında olduğunu söyledi.

Bakan Göktaş, “Azerbaycan Kadınları 6. Kongresi”nin açılış toplantısına katılarak konuşma yaptı. 2. Karabağ Savaşı’nda elde edilen zafer dolayısıyla tebriklerini ileten Bakan Göktaş, şehitleri rahmetle andığını belirtti.

Filistin’de yaşanan saldırılarda başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere, hayatını kaybeden sivillere Allah’tan rahmet dileyen Bakan Göktaş, “Türkiye dün Karabağ’da Azerbaycan’ın yanında olduğu gibi bugün de Gazze’de, Kudüs’te Filistin’in yanındadır. Bölgedeki huzursuzluğun bir an önce dinmesini temenni ediyorum.” dedi.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerden bahseden Bakan Göktaş, iki ülke arasındaki birlikteliğin hem bölge hem de gönül coğrafyası için fırsat ve umut olduğunu vurguladı.

Bakan Göktaş, bakanlık olarak, kadının güçlenmesi, fırsat eşitliğinin sağlanması, haklarının korunması, kadına yönelik şiddet ve istismarın ortadan kaldırılması konularında reform niteliğinde hukuki düzenlemeler yaptıklarını bildirerek, “Kadınlarımızın onurlarına yakışan bir hayat sürmeleri, her alanda hak ettikleri yeri almaları ve bu alanlara değer katmaları için kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz, yürütmeye devam edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “benim gözümde kadınlar, insanlığın öğretmenidir” sözlerinin kadınların eğitimi ve hayata eşit katılımı konusunda bakanlığın hizmetlerine ışık tuttuğunu söyleyen Bakan Göktaş, kendi kendine yeten, çevresine güç ve güven veren, donanımlı kadınlar, sağlıklı anneler ve çocuklar için çalışmaya devam ettiklerini kaydetti.

Bakan Göktaş, aile, iş ve yaşam dengesini sağlamaya yönelik yasal düzenlemelerin kadın istihdamını olumlu yönde etkilediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Zorunlu kreş ve gündüz bakım hizmetleri ile kadınlara verilen doğum sonrası yarı zamanlı çalışma hakkı bunlardan ikisidir. Bu çalışmalar sonrasında, 2002’de iş hayatında yaklaşık 6 milyon kadın yer almaktayken, 2023’te bu rakam 10 milyonu aşmıştır. 2002 Türkiye Genel seçimi sonrasında yüzde 4 olan kadın milletvekili oranı 2023 seçimlerinde yüzde 19’a yükselmiştir. Tabii ki bu rakam yeterli değildir. Bu rakamın artırılmasına yönelik çalışmaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın aileye ve kadına verdiği özel önem ve değer sayesinde, anayasal ve yasal düzenlemeler, teşvik edici politikalar ve uygulamalar ile ‘Türkiye Yüzyılı’nda kadınların çok daha fazla katma değer yaratmasını hedefliyoruz.”

 “Azerbaycan’la çalışmaya devam edeceğiz”

Bakan Göktaş, Türkiye’nin son 21 yılda, kadınlara karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılması yolunda ciddi mesafe katettiğini söyleyerek, şiddet ihbarlarının daha hızlı iletilmesi için kurulan mobil uygulamalardan ve destek hatlarından bahsetti.

Şiddet mağdurlarının teknolojik imkanlarla daha etkin korunması için çözümler ürettiklerini, elektronik bileklik uygulaması ile şiddet mağduru ve şiddet uygulayanı anlık olarak izleyebildiklerini bildiren Bakan Göktaş, böylelikle yüksek can güvenliği riski olan vakalarda etkili koruma ve müdahale sağlayabildiklerini kaydetti.

Bakan Göktaş, Azerbaycan’la işbirliklerinden de bahsederek, “Kadınların toplumsal hayatın her alanında daha güçlü şekilde yer almaları, fırsatlardan eşit şekilde yararlanmaları ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi için, ortak köklerimiz ve güçlü bağlarımızın sağladığı kolaylıkla Azerbaycan’la çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

2024-2025 dönemi için Ortak Faaliyet Planı İmzalandı

Öte yandan Bakan Göktaş, Azerbaycan ziyareti kapsamında ikili görüşmelerde bulundu. Temasları kapsamında Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov’la görüşen Bakan Göktaş, Azerbaycan Milli Meclisini ziyaret ederek, Bahar Gafarova ile de bir araya geldi. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki köklü ilişkilerin ele alındığı görüşmede, her iki ülkenin aile ve sosyal hizmetlerden sorumlu kurumlarının işbirliklerinin önemine değinildi. Bakan Göktaş, ayrıca Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sahil Babayev’le de görüştü. Göktaş ve Babayev, bakanlıklarının 2024-2025 dönemi için Ortak Faaliyet Planı’na imza attı.

İmza töreninde konuşan Göktaş, Azerbaycan’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Azerbaycan’la Türkiye arasında köklü ilişkilerin bulunduğunu belirten Göktaş, imzaladıkları faaliyet planının çocuk, kadın, aile, sosyal yardımlar, engelli ve yaşlılar, şehit yakınları ile gaziler ve ailelerine yönelik çalışmalar noktasında işbirliklerini artıracağını dile getirdi.

Göktaş, “Önümüzdeki dönemde ortak çalışma alanlarımızı daha da genişletmeye ve derinleştirmeye hazırız.” dedi.

Bakan Göktaş, Azerbaycan devletince vatandaşların istihdam ve sosyal güvenlik sorunlarının daha kolay çözülmesi için kurulan DOST Merkezi’ni de gezerek yetkililerden bilgi aldı. Azerbaycan Aile, Kadın ve Çocuk İşleri Devlet Komitesi Başkanı Muradova ile de bir araya gelen Göktaş, kurumların ortak çalışma alanlarına dair fikir alışverişinde bulundu.

Bakan Göktaş Şehitlikleri Ziyaret Etti

Bakan Göktaş, Azerbaycan temasları kapsamında Bakü’deki şehitlikleri ziyaret etti. Önce Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabrini ziyaret eden Göktaş, sonra 20 Ocak şehitlerinin defnedildiği Bakü Şehitler Hıyabanı ve Bakü Türk Şehitliği’ne ziyarette bulundu.